SMP100LC-8
THYRISTOR 8V 400A DO214AA
NOVA Part#:
90-2638339-SMP100LC-8
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMP100LC-8
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
8V Off-State 400 A Ipp TVS Thyristor DO-214AA, SMB
More Information
CategoryTVS - Thyristors
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
SeriesSMP, TRISIL™
Voltage - Breakover15V
Base Product Number SMP100
Current - Peak Pulse (8/20µs) 400 A
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 100 A
Capacitance75pF
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Off State8V
Current - Hold (Ih)50 mA