ESDA6V1SC5
TVS DIODE 5.25VWM SOT23-5L
NOVA Part#:
129-2478881-ESDA6V1SC5
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ESDA6V1SC5
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
- Clamp - Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-5
| Category | TVS - Diodes | |
| Manufacturer | STMicroelectronics | |
| RoHS | 1 | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Supplier Device Package | SOT-23-5 | |
| Base Product Number | ESDA6 | |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs) | - | |
| Capacitance @ Frequency | - | |
| Series | ESDA, TRANSIL™ | |
| Type | Zener | |
| Unidirectional Channels | 4 | |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ) | 5.25V | |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp | - | |
| Power - Peak Pulse | 400W | |
| Power Line Protection | No | |
| Package / Case | SC-74A, SOT-753 | |
| Voltage - Breakdown (Min) | 6.1V | |