ESDA14V2SC5Y
TVS DIODE 12VWM 35VC SOT23-5
NOVA Part#:
129-2485547-ESDA14V2SC5Y
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
ESDA14V2SC5Y
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
35V Clamp 14A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-5
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-23-5
Base Product Number ESDA14V2
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 14A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency -
Series Automotive, AEC-Q101, ESDAY, TRANSIL™
TypeZener
Unidirectional Channels4
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 35V
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseSOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Voltage - Breakdown (Min) 14.2V