SMBJ28CA-13-F
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB
NOVA Part#:
129-2482446-SMBJ28CA-13-F
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMBJ28CA-13-F
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
45.4V Clamp 13.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMB
Base Product Number SMBJ28
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13.2A
Capacitance @ Frequency -
Series SMBJ
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.4V
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) 31.1V