SLD8S43A
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMTO-263
NOVA Part#:
129-2484019-SLD8S43A
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SLD8S43A
Technical Datasheet:
69.4V Clamp 101A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMTO-263
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 101A
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 43V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 69.4V
Power - Peak Pulse7000W (7kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseNonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min) 47.8V