SLD8S57A
TVS DIODE 57VWM 92.7VC SMTO-263
NOVA Part#:
129-2488741-SLD8S57A
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SLD8S57A
Technical Datasheet:
92.7V Clamp 75.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMTO-263
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMTO-263
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 75.5A
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 57V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 92.7V
Power - Peak Pulse7000W (7kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseNonstandard SMD
Voltage - Breakdown (Min) 63.8V