D15V0HA1U2LP-7B
TVS DIODE 15VWM 23VC DFN1006-2
NOVA Part#:
129-2482058-D15V0HA1U2LP-7B
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
D15V0HA1U2LP-7B
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
23V (Typ) Clamp 20A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X1-DFN1006-2
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package X1-DFN1006-2
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 20A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency 95pF @ 1MHz
Series -
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 23V (Typ)
Power - Peak Pulse460W
Power Line ProtectionNo
Package / Case0402 (1006 Metric)
Voltage - Breakdown (Min) 16V