D15V0M1U2LP3-7
TVS DIODE 15VWM 24VC DFN0603-2
NOVA Part#:
129-2482196-D15V0M1U2LP3-7
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
D15V0M1U2LP3-7
Standard Package:
10,000
Technical Datasheet:
24V Clamp 3A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount X3-DFN0603-2
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package X3-DFN0603-2
Base Product Number D15V0
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency 19pF @ 1MHz
Series -
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 24V
Power - Peak Pulse75W
Power Line ProtectionNo
Package / Case0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min) 15.5V