SM8S33A-TP
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO218AB
NOVA Part#:
129-2487569-SM8S33A-TP
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SM8S33A-TP
Standard Package:
750
Technical Datasheet:
53.3V Clamp 124A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-218AB
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerMicro Commercial Co
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DO-218AB
Base Product Number SM8S33
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 124A
Capacitance @ Frequency -
Series Automotive, AEC-Q101
TypeZener
Unidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 33V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 53.3V
Power - Peak Pulse6600W (6.6kW)
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-218AB
Voltage - Breakdown (Min) 36.7V