GG020105100N2P
TVS DIODE 5VWM 12VC 0201
NOVA Part#:
129-2477641-GG020105100N2P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
GG020105100N2P
Standard Package:
15,000
Technical Datasheet:
12V Clamp 6A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0201 (0603 Metric)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerKyocera AVX
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 0201 (0603 Metric)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency 10pF @ 1MHz
Series GiGUARD
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V
Power - Peak Pulse60W
Power Line ProtectionNo
Package / Case0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min) 5.5V