PESD3V6Z1BCSFYL
TVS DIODE 3.6VWM 4.8VC DSN0603-2
NOVA Part#:
129-2481940-PESD3V6Z1BCSFYL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PESD3V6Z1BCSFYL
Standard Package:
9,000
Technical Datasheet:
4.8V (Typ) Clamp 15A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount DSN0603-2
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DSN0603-2
Base Product Number PESD3V6
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 15A (8/20µs)
Capacitance @ Frequency 0.45pF @ 1MHz
Series TrEOS
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 3.6V (Max)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 4.8V (Typ)
Power - Peak Pulse-
Power Line ProtectionNo
Package / Case0201 (0603 Metric)
Voltage - Breakdown (Min) 6.8V (Typ)