AU-12.288MBE-T
XTAL OSC XO 12.2880MHZ CMOS SMD
NOVA Part#:
289-1888185-AU-12.288MBE-T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
AU-12.288MBE-T
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
12.288 MHz XO (Standard) CMOS Oscillator 3.3V Enable/Disable 4-SMD, No Lead
More Information
CategoryOscillators
ManufacturerTXC CORPORATION
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Function Enable/Disable
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Base ResonatorCrystal
Current - Supply (Disable) (Max) -
Frequency Stability±50ppm
Series AU
TypeXO (Standard)
Voltage - Supply3.3V
Absolute Pull Range (APR)-
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.043" (1.10mm)
Output CMOS
Current - Supply (Max) 6mA
Frequency 12.288 MHz