SMBJ30CA-TR
TVS DIODE 30VWM 48.4VC SMB
NOVA Part#:
129-2489209-SMBJ30CA-TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SMBJ30CA-TR
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
48.4V Clamp 13A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB (DO-214AA)
More Information
CategoryTVS - Diodes
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SMB (DO-214AA)
Base Product Number SMBJ30
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 13A
Capacitance @ Frequency -
Series SMBJ, TRANSIL™
TypeZener
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 30V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 48.4V
Power - Peak Pulse600W
Power Line ProtectionNo
Package / CaseDO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min) 33.3V