3224X-1-102E
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW TOP ADJ
NOVA Part#:
420-1595574-3224X-1-102E
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
3224X-1-102E
Standard Package:
200
Technical Datasheet:
1 kOhms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Top Adjustment
More Information
CategoryTrimmer Potentiometers
ManufacturerBourns Inc.
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Base Product Number 3224X
SeriesTrimpot® 3224 - Sealed
Number of Turns12
Resistive MaterialCermet
Size / DimensionRectangular - 0.189" x 0.138" Face x 0.209" H (4.80mm x 3.50mm x 5.30mm)
Adjustment TypeTop Adjustment
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Resistance 1 kOhms