STGYA120M65DF2
TRENCH GATE FIELD-STOP IGBT, M S
NOVA Part#:
310-2351663-STGYA120M65DF2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STGYA120M65DF2
Standard Package:
600
Technical Datasheet:
IGBT NPT, Trench Field Stop 650 V 160 A 625 W Through Hole MAX247™
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package MAX247™
Base Product Number STGYA120
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)650 V
Current - Collector (Ic) (Max) 160 A
SeriesM
IGBT TypeNPT, Trench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)360 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 1.95V @ 15V, 120A
Switching Energy 1.8mJ (on), 4.41mJ (off)
Gate Charge420 nC
Td (on/off) @ 25°C 66ns/185ns
Reverse Recovery Time (trr) 202 ns
Package / CaseTO-247-3 Exposed Pad
Power - Max 625 W
Test Condition 400V, 120A, 4.7Ohm, 15V