STGP30V60DF
IGBT 600V 60A 258W TO220AB
NOVA Part#:
310-2350851-STGP30V60DF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STGP30V60DF
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
IGBT Trench Field Stop 600 V 60 A 258 W Through Hole TO-220
More Information
CategoryTransistors - IGBTs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220
Base Product Number STGP30
Input TypeStandard
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600 V
Current - Collector (Ic) (Max) 60 A
Series-
IGBT TypeTrench Field Stop
Current - Collector Pulsed (Icm)120 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic 2.3V @ 15V, 30A
Switching Energy 383µJ (on), 233µJ (off)
Gate Charge163 nC
Td (on/off) @ 25°C 45ns/189ns
Reverse Recovery Time (trr) 53 ns
Package / CaseTO-220-3
Power - Max 258 W
Test Condition 400V, 30A, 10Ohm, 15V