BSC265N10LSFGATMA1
MOSFET N-CH 100V 6.5A/40A TDSON
NOVA Part#:
312-2287831-BSC265N10LSFGATMA1
Manufacturer Part No:
BSC265N10LSFGATMA1
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 6.5A (Ta), 40A (Tc) 78W (Tc) Surface Mount PG-TDSON-8-1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TDSON-8-1
Base Product Number BSC265
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.5A (Ta), 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26.5mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.4V @ 43µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 21 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1600 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 78W (Tc)