DMT10H015LPS-13
MOSFET N-CH 100V 7.3A PWRDI5060
NOVA Part#:
312-2285676-DMT10H015LPS-13
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
DMT10H015LPS-13
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 7.3A (Ta), 44A (Tc) 1.3W (Ta), 46W (Tc) Surface Mount PowerDI5060-8
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerDiodes Incorporated
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Base Product Number DMT10
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.3A (Ta), 44A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 16mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 33.3 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1871 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 1.3W (Ta), 46W (Tc)