SUD50P06-15L-T4-E3
MOSFET P-CH 60V 50A TO252
NOVA Part#:
312-2305022-SUD50P06-15L-T4-E3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SUD50P06-15L-T4-E3
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
P-Channel 60 V 50A (Tc) 3W (Ta), 136W (Tc) Surface Mount TO-252AA
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerVishay Siliconix
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Base Product Number SUD50
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 15mOhm @ 17A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 165 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4950 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 136W (Tc)