IXTY48P05T-TRL
MOSFET P-CH 50V 48A TO252
NOVA Part#:
312-2306082-IXTY48P05T-TRL
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTY48P05T-TRL
Standard Package:
2,500
P-Channel 50 V 48A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount TO-252AA
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
Base Product Number IXTY48
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchP™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 48A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 30mOhm @ 24A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 53 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±15V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)50 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3660 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)