IPP026N10NF2SAKMA1
TRENCH >=100V
NOVA Part#:
312-2264642-IPP026N10NF2SAKMA1
Manufacturer Part No:
IPP026N10NF2SAKMA1
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 27A (Ta), 184A (Tc) 3.8W (Ta), 250W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesStrongIRFET™ 2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27A (Ta), 184A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.6mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 169µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 154 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7300 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 250W (Tc)