IPP050N10NF2SAKMA1
TRENCH >=100V
NOVA Part#:
312-2271260-IPP050N10NF2SAKMA1
Manufacturer Part No:
IPP050N10NF2SAKMA1
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 19.4A (Ta), 110A (Tc) 3.8W (Ta), 150W (Tc) Through Hole PG-TO220-3
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesStrongIRFET™ 2
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 19.4A (Ta), 110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5mOhm @ 60A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 84µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 76 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3600 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 3.8W (Ta), 150W (Tc)