TSM900N10CP ROG
MOSFET N-CHANNEL 100V 15A TO252
NOVA Part#:
312-2263172-TSM900N10CP ROG
Manufacturer Part No:
TSM900N10CP ROG
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 15A (Tc) 50W (Tc) Surface Mount TO-252, (D-Pak)
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252, (D-Pak)
Base Product Number TSM900
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 90mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.3 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1480 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 50W (Tc)