IXTA130N10T
MOSFET N-CH 100V 130A TO263
NOVA Part#:
312-2283549-IXTA130N10T
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTA130N10T
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 130A (Tc) 360W (Tc) Surface Mount TO-263AA
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-263AA
Base Product Number IXTA130
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrench
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 130A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.1mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 104 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 5080 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 360W (Tc)