FQT2P25TF
MOSFET P-CH 250V 550MA SOT223-4
NOVA Part#:
312-2285436-FQT2P25TF
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FQT2P25TF
Standard Package:
4,000
Technical Datasheet:
P-Channel 250 V 550mA (Tc) 2.5W (Tc) Surface Mount SOT-223-4
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223-4
Base Product Number FQT2P25
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesQFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 550mA (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 4Ohm @ 275mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.5 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Vgs (Max)±30V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)250 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 250 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 2.5W (Tc)