IPD80R280P7ATMA1
MOSFET N-CH 800V 17A TO252
NOVA Part#:
312-2280503-IPD80R280P7ATMA1
Manufacturer Part No:
IPD80R280P7ATMA1
Technical Datasheet:
N-Channel 800 V 17A (Tc) 101W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO252-3
Base Product Number IPD80R280
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 17A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 280mOhm @ 7.2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 360µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 36 nC @ 10 V
FET FeatureSuper Junction
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1200 pF @ 500 V
Power Dissipation (Max) 101W (Tc)