IPD80R2K4P7ATMA1
MOSFET N-CH 800V 2.5A TO252-3
NOVA Part#:
312-2290666-IPD80R2K4P7ATMA1
Manufacturer Part No:
IPD80R2K4P7ATMA1
Technical Datasheet:
N-Channel 800 V 2.5A (Tc) 22W (Tc) Surface Mount PG-TO252-3
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TO252-3
Base Product Number IPD80R2
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesCoolMOS™ P7
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.4Ohm @ 800mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.5V @ 40µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.5 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)800 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150 pF @ 500 V
Power Dissipation (Max) 22W (Tc)