SUM110N10-09-E3
MOSFET N-CH 100V 110A TO263
NOVA Part#:
312-2274358-SUM110N10-09-E3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SUM110N10-09-E3
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 110A (Tc) 3.75W (Ta), 375W (Tc) Surface Mount TO-263 (D²Pak)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerVishay Siliconix
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Base Product Number SUM110
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 9.5mOhm @ 30A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 160 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6700 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 375W (Tc)