SUM90N10-8M2P-E3
MOSFET N-CH 100V 90A TO263
NOVA Part#:
312-2283328-SUM90N10-8M2P-E3
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
SUM90N10-8M2P-E3
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 90A (Tc) 3.75W (Ta), 300W (Tc) Surface Mount TO-263 (D²Pak)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerVishay Siliconix
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-263 (D²Pak)
Base Product Number SUM90
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchFET®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 90A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 8.2mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6290 pF @ 50 V
Power Dissipation (Max) 3.75W (Ta), 300W (Tc)