FDP020N06B-F102
MOSFET N-CH 60V 120A TO220-3
NOVA Part#:
312-2283546-FDP020N06B-F102
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
FDP020N06B-F102
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 120A (Tc) 333W (Tc) Through Hole TO-220-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220-3
Base Product Number FDP020
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesPowerTrench®
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2mOhm @ 100A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 268 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 20930 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max) 333W (Tc)