PSMN3R3-60PLQ
MOSFET N-CH 60V 130A TO220AB
NOVA Part#:
312-2264435-PSMN3R3-60PLQ
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMN3R3-60PLQ
Standard Package:
50
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 130A (Tc) 293W (Tc) Through Hole TO-220AB
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220AB
Base Product Number PSMN3R3
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 130A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 3.4mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 95 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10115 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 293W (Tc)