RTQ045N03TR
MOSFET N-CH 30V 4.5A TSMT6
NOVA Part#:
312-2273329-RTQ045N03TR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RTQ045N03TR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 4.5A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount TSMT6 (SC-95)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TSMT6 (SC-95)
Base Product Number RTQ045
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 43mOhm @ 4.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 10.7 nC @ 4.5 V