STB40NF10LT4
MOSFET N-CH 100V 40A D2PAK
NOVA Part#:
312-2288550-STB40NF10LT4
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STB40NF10LT4
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 40A (Tc) 150W (Tc) Surface Mount D2PAK
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerSTMicroelectronics
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package D2PAK
Base Product Number STB40
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesSTripFET™ II
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 40A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 33mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64 nC @ 4.5 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±15V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2300 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 150W (Tc)