BUK6D210-60EX
MOSFET N-CH 60V 2.1A/5.7A 6DFN
NOVA Part#:
312-2265240-BUK6D210-60EX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK6D210-60EX
Technical Datasheet:
N-Channel 60 V 2.1A (Ta), 5.7A (Tc) 2W (Ta), 15W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DFN2020MD-6
Base Product Number BUK6D210
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.1A (Ta), 5.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 210mOhm @ 2.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.8 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 110 pF @ 30 V
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 15W (Tc)