BUK6D72-30EX
MOSFET N-CH 30V 4A/11A 6DFN
NOVA Part#:
312-2265186-BUK6D72-30EX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK6D72-30EX
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 4A (Ta), 11A (Tc) 2W (Ta), 15W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package DFN2020MD-6
Base Product Number BUK6D72
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4A (Ta), 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 72mOhm @ 4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 3.3 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case6-UDFN Exposed Pad
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 100 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 15W (Tc)