IXFB30N120P
MOSFET N-CH 1200V 30A PLUS264
NOVA Part#:
312-2283961-IXFB30N120P
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXFB30N120P
Standard Package:
25
Technical Datasheet:
N-Channel 1200 V 30A (Tc) 1250W (Tc) Through Hole PLUS264™
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerIXYS
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package PLUS264™
Base Product Number IXFB30
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesHiPerFET™, Polar
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 350mOhm @ 500mA, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 6.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 310 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-264-3, TO-264AA
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 22500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 1250W (Tc)