STP12N120K5
MOSFET N-CH 1200V 12A TO220
NOVA Part#:
312-2314009-STP12N120K5
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
STP12N120K5
Technical Datasheet:
N-Channel 1200 V 12A (Tc) 250W (Tc) Through Hole TO-220
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package TO-220
Base Product Number STP12
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesMDmesh™ K5
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 690mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 100µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44.2 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-220-3
Vgs (Max)±30V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)1200 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1370 pF @ 100 V
Power Dissipation (Max) 250W (Tc)