NTB25P06T4G
MOSFET P-CH 60V 27.5A D2PAK
NOVA Part#:
312-2263245-NTB25P06T4G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NTB25P06T4G
Standard Package:
800
Technical Datasheet:
P-Channel 60 V 27.5A (Ta) 120W (Tj) Surface Mount D²PAK
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package D²PAK
Base Product Number NTB25
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 27.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 82mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 50 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Vgs (Max)±15V
FET TypeP-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1680 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 120W (Tj)