RFD14N05LSM9A
MOSFET N-CH 50V 14A TO252AA
NOVA Part#:
312-2265464-RFD14N05LSM9A
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RFD14N05LSM9A
Standard Package:
2,500
Technical Datasheet:
N-Channel 50 V 14A (Tc) 48W (Tc) Surface Mount TO-252AA
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerHarris Corporation
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-252AA
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 14A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 100mOhm @ 14A, 5V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 40 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Vgs (Max)±10V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)50 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 670 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 48W (Tc)