BUK9Y11-80EX
MOSFET N-CH 80V 84A LFPAK56
NOVA Part#:
312-2290251-BUK9Y11-80EX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK9Y11-80EX
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 80 V 84A (Tc) 194W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Base Product Number BUK9Y11
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 84A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 10mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 44.2 nC @ 5 V
FET Feature-
Package / CaseSC-100, SOT-669
Vgs (Max)±10V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6506 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 194W (Tc)