BUK7Y9R9-80EX
MOSFET N-CH 80V 89A LFPAK56
NOVA Part#:
312-2291672-BUK7Y9R9-80EX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK7Y9R9-80EX
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 80 V 89A (Tc) 195W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Base Product Number BUK7Y9
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 89A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 98mOhm @ 5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 51.6 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSC-100, SOT-669
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 498 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 195W (Tc)