RTL035N03FRATR
MOSFET N-CH 30V 3.5A TUMT6
NOVA Part#:
312-2265074-RTL035N03FRATR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RTL035N03FRATR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 3.5A (Ta) 1W (Ta) Surface Mount TUMT6
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TUMT6
Base Product Number RTL035
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 56mOhm @ 3.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6.4 nC @ 4.5 V
FET Feature-
Package / Case6-SMD, Flat Leads
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 350 pF @ 10 V
Power Dissipation (Max) 1W (Ta)