RB055LAM-30TFTR
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDTM
NOVA Part#:
287-2376160-RB055LAM-30TFTR
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
RB055LAM-30TFTR
Standard Package:
3,000
Technical Datasheet:
Diode Schottky 30 V 3A Surface Mount PMDTM
More Information
CategoryDiodes - Rectifiers - Single
ManufacturerRohm Semiconductor
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PMDTM
Base Product Number RB055
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Average Rectified (Io) 3A
Package / CaseSOD-128
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Capacitance @ Vr, F -
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 µA @ 30 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 550 mV @ 3 A
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30 V