BSC019N08NS5ATMA1
TRENCH 40<-<100V PG-TSON-8
NOVA Part#:
312-2277680-BSC019N08NS5ATMA1
Manufacturer Part No:
BSC019N08NS5ATMA1
Standard Package:
5,000
Technical Datasheet:
N-Channel 80 V 28A (Ta), 237A (Tc) 3W (Ta), 214W (Tc) Surface Mount PG-TSON-8-3
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
ManufacturerInfineon Technologies
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package PG-TSON-8-3
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesOptiMOS™ 5
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 28A (Ta), 237A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)6V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.8V @ 146µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 117 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 8600 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max) 3W (Ta), 214W (Tc)