NVMFS6H800NLT1G
MOSFET N-CH 80V 30A/224A 5DFN
NOVA Part#:
312-2303542-NVMFS6H800NLT1G
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
NVMFS6H800NLT1G
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 80 V 30A (Ta), 224A (Tc) 3.9W (Ta), 214W (Tc) Surface Mount 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
More Information
CategoryTransistors - FETs, MOSFETs - Single
Manufactureronsemi
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package 5-DFN (5x6) (8-SOFL)
Base Product Number NVMFS6
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 30A (Ta), 224A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.9mOhm @ 50A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 330µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 112 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / Case8-PowerTDFN, 5 Leads
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)80 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 6900 pF @ 40 V
Power Dissipation (Max) 3.9W (Ta), 214W (Tc)