IXTT110N10L2
MOSFET N-CH 100V 110A TO268
NOVA Part#:
312-2312298-IXTT110N10L2
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
IXTT110N10L2
Standard Package:
30
Technical Datasheet:
N-Channel 100 V 110A (Tc) 600W (Tc) Surface Mount TO-268AA
RoHS 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package TO-268AA
Base Product Number IXTT110
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesLinear L2™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 110A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 18mOhm @ 55A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 260 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-268-3, D³Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)100 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 10500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 600W (Tc)