PSMNR70-40SSHJ
MOSFET N-CH 40V 425A LFPAK88
NOVA Part#:
312-2273062-PSMNR70-40SSHJ
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMNR70-40SSHJ
Standard Package:
2,000
Technical Datasheet:
N-Channel 40 V 425A (Ta) 375W (Ta) Surface Mount LFPAK88 (SOT1235)
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK88 (SOT1235)
Base Product Number PSMNR70
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Series-
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 425A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 0.7mOhm @ 25A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 202 nC @ 10 V
FET FeatureSchottky Diode (Body)
Package / CaseSOT-1235
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)40 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 15719 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 375W (Ta)