BUK9832-55A/CUX
MOSFET N-CH 55V 12A SOT223
NOVA Part#:
312-2264210-BUK9832-55A/CUX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK9832-55A/CUX
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 55 V 12A (Tc) 8W (Tc) Surface Mount SOT-223
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223
Base Product Number BUK9832
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 29mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2V @ 1mA
FET Feature-
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Vgs (Max)±10V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1594 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 8W (Tc)