BUK7880-55A/CUX
MOSFET N-CH 55V 7A SOT223
NOVA Part#:
312-2280337-BUK7880-55A/CUX
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
BUK7880-55A/CUX
Standard Package:
1,000
Technical Datasheet:
N-Channel 55 V 7A (Tc) 8W (Tc) Surface Mount SOT-223
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package SOT-223
Base Product Number BUK7880
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 80mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)55 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 500 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max) 8W (Tc)