PSMN2R0-30YL,115
MOSFET N-CH 30V 100A LFPAK56
NOVA Part#:
312-2281817-PSMN2R0-30YL,115
Manufacturer:
Manufacturer Part No:
PSMN2R0-30YL,115
Standard Package:
1,500
Technical Datasheet:
N-Channel 30 V 100A (Tc) 97W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
RoHS 1
PackagingTape & Reel (TR)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package LFPAK56, Power-SO8
Base Product Number PSMN2R0
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
SeriesTrenchMOS™
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.15V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 64 nC @ 10 V
FET Feature-
Package / CaseSC-100, SOT-669
Vgs (Max)±20V
FET TypeN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30 V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3980 pF @ 12 V
Power Dissipation (Max) 97W (Tc)